Coraz więcej osób decyduje się na zakup paneli słonecznych do swojego domu lub przedsiębiorstwa. Wynika to przede wszystkim z dwóch kwestii. Po pierwsze, korzystanie z fotowoltaiki pozwala na otrzymywanie energii elektrycznej we własnym zakresie, a tym samym zaoszczędzenie pieniędzy. Po drugie zaś jest to rozwiązanie przyjazne środowisku, a to z roku na rok wymaga coraz większej ochrony. Jeśli jednak chcemy dbać o ekologię i finanse, musimy również dbać o same panele. Samodzielne czyszczenie instalacji fotowoltaicznych czasem zdaje egzamin, ale w przypadku większych powierzchni lub wysoko umieszczonych ogniw, sprawa komplikuje się.
Jak działają panele słoneczne?
Instalacje fotowoltaiczne umieszcza się zwykle po najbardziej nasłonecznionej stronie dachu budynku (bezpośrednio na powierzchni lub na specjalnych stojakach) albo na otwartym terenie, na który światło słoneczne pada najczęściej. Panele sytuuje się w takim miejscu i pod takim nachyleniem (najlepiej około 30 stopni), by jesienią nie zostały przysypane liśćmi, a zimą warstwą śniegu.
Ogniwa zbudowane są z płytek krzemowych, które pochłaniają jednostki światła, czyli fotony, a następnie przekształcają je w energię elektryczną, a konkretnie prąd stały. Ten zaś, za pomocą falownika, zostaje zamieniony w prąd przemienny, czyli taki, który płynie w naszych gniazdkach. Ponadto, elektryczność gromadzona jest też w akumulatorach, co umożliwia korzystanie z wytworzonej energii również po zmroku, kiedy ta jest najbardziej potrzebna.
Zanieczyszczenia fotowoltaiki
Ogniwa znajdują się na zewnątrz, naturalne jest więc to, że z czasem ulegają różnego rodzaju zanieczyszczeniom. Źródła zabrudzeń mogą być bardzo różnorodne, bo wśród nich wymienia się:
- opady atmosferyczne,
- kurz,
- dym,
- spaliny,
- nieczystości pochodzące od zwierząt, np. ptaków,
- zabrudzenia roślinne.
Konsekwencją wpływu powyższych czynników na instalacje fotowoltaiczne jest powstawanie warstwy brudu ograniczającej, a w dalszej perspektywie blokującej dopływ promieni słonecznych do ogniw. Najczęściej przyjmuje ona jedną z dwóch postaci: mchu lub glonów. Ich rozwój jest szybki, a działanie na fotowoltaikę szkodliwe, dlatego należy sprawnie się z nimi uporać.
Mycie paneli słonecznych
Na szczęście konserwacja ogniw fotowoltaicznych jest mało skomplikowana, choć czasem wymagająca. Przede wszystkim należy pamiętać o delikatności. Panele słoneczne są urządzeniami, które łatwo zniszczyć, dlatego przy ich czyszczeniu należy dołożyć wszelkich starań, by nie uszkodzić powierzchni płytek krzemowych. Trzeba więc zaopatrzyć się w miękkie szczotki lub gąbki i pod żadnym pozorem nie używać myjki ciśnieniowej.
Sama woda oczywiście nie wystarczy, dlatego jeśli chcemy domowym sposobem wyczyścić instalację fotowoltaiczną, musimy stworzyć delikatny roztwór z użyciem octu winnego. Najlepszym wyjściem pozostaje jednak skorzystanie z profesjonalnych, posiadających niezbędne atesty środków do czyszczenia fotowoltaiki, często oferowanych przez samych producentów ogniw.
Pewność i bezpieczeństwo przy konserwacji paneli słonecznych zapewni jednak wyłącznie specjalistyczna firma sprzątająca. Jej pracownicy posługują się fachowo dobranym sprzętem oraz demineralizowaną, filtrowaną wodą, co zapobiega ewentualnym uszkodzeniom powierzchni ogniw. Często zdarza się sytuacja, w której pomoc profesjonalistów okazuje się niezbędna — kiedy panele słoneczne znajdują się na dachu budynku, zwłaszcza wysokiego. Wówczas samodzielne czyszczenie jest nie tylko trudne, lecz także zwyczajnie niebezpieczne. Tylko firma oferująca usługi sprzątania będzie wtedy w stanie skutecznie umyć całą instalację.
Zainwestowanie w fotowoltaikę jest opłacalne zarówno z punktu widzenia finansowego, jak i ekologicznego. Wizja pozyskiwania energii elektrycznej na własna rękę przyciąga wiele osób, ale o panele słoneczne również trzeba dbać. Czyszczenie instalacji fotowoltaicznych z użyciem odpowiednich narzędzi i środków nie należy do trudnych, dlatego można je wykonywać samodzielnie lub z pomocą profesjonalistów. Z tej ostatniej trzeba skorzystać zwłaszcza, gdy ogniwa znajdują się na wysokościach lub rozległych terenach. Tylko wtedy sprawna, skuteczna i bezpieczna konserwacja fotowoltaiki będzie możliwa.