Jak wyczyścić elewację budynku?

Wygląd budynku jest niemal równie ważny, co jego funkcjonalność i bezpieczeństwo, zwłaszcza w biznesie. Z czasem jednak nawet najpiękniejsze i najbardziej solidne obiekty ulegają zabrudzeniom, niezależnie od swoich rozmiarów czy zastosowanych przy budowie materiałów. Aby utrzymać budynek w czystości, konieczne jest więc jego cykliczne czyszczenie. To zaś wymaga odpowiednich narzędzi i fachowej wiedzy, by doprowadzić ściany do porządku bez uszkodzenia ich. Warto zatem wiedzieć, na czym polega prawidłowe czyszczenie elewacji.

Co wpływa na zabrudzenie ścian?

Budynki mogą ulegać najróżniejszym zanieczyszczeniom zależnym od sposobu zewnętrznego pokrycia ścian, powstającym w wyniku odmiennych czynników. Do najistotniejszych z nich należą:

Czyszczenie elewacji budynku
  • umiejscowienie budynku,
  • rodzaj zastosowanego tynku,
  • faktura ściany,
  • wilgoć.

Szczególnie szybkiemu zabrudzeniu ulegają obiekty znajdujące się w pobliżu ruchliwych ulic oraz zakładów przemysłowych. Spaliny emitowane przez samochody, a także dym i opary wydobywające się z wnętrz fabryk niemal natychmiast osadzają się na ścianach okolicznych budynków. Jednakże, sąsiedztwo natury również może wpływać negatywnie na stan fasady, jako że domy w pobliżu lasu są bardziej podatne na powstawanie glonów z uwagi na większą wilgotność.

Niebagatelne znaczenie ma też tynk, który został położony na elewacji. Kluczową cechą w tym kontekście pozostaje jego nasiąkliwość — wraz z jej wzrostem zwiększa się również wchłanianie brudu. Wreszcie, sam wygląd poszczególnych powierzchni ma wpływ na to, jak szybko ściana ulegnie zanieczyszczeniu. Odporniejsze są elewacje gładkie, ponieważ na chropowatych łatwiej osadza się kurz i inne drobne zabrudzenia.

Jaki sprzęt jest potrzebny do czyszczenia elewacji?

Ze względu na różnorodność rodzajów brudu, który może pojawić się na budynku, ważny jest wybór odpowiednich środków do wyczyszczenia elewacji. W przypadku łatwych do usunięcia lub zajmujących niewielką powierzchnię zabrudzeń sprawdzoną metodą pozostaje posłużenie się myjką ciśnieniową oraz właściwie dobranym detergentem. Istotne jest, by przed jej użyciem sprawdzić ustawione ciśnienie oraz rodzaj dyszy.

Kiedy jednak mamy do czynienia z glonami lub pleśnią, konieczne okaże się zastosowanie środków grzybobójczych. Zanim ich jednak użyjemy, ponownie trzeba zorientować się w zasadach użytkowania poszczególnych chemikaliów. Do pozbycia się porostów i glonów sama myjka ciśnieniowa może jednak nie wystarczyć, dlatego warto zaopatrzyć się też w odpowiednie szczotki, aby móc skutecznie doczyścić pielęgnowane powierzchnie.

Czyszczenie różnych rodzajów tynku

Wszystko to może początkowo nie wydawać się bardzo skomplikowane, ale wybór używanych narzędzi i środków ma ogromne znaczenie także pod kątem tynku znajdującego się na ścianach. Jego odmiany powinno się bowiem czyścić na różne sposoby, by nie zniszczyć elewacji. Przykładowo, tynki mineralne nie mogą być szorowane szczotką, gdyż uszkodzi to ich powierzchnię.

Mycie elewacji budynku

Natomiast fasady pokryte tynkiem akrylowym, silikonowym lub silikatowym, bardziej odporne na zanieczyszczenia biologiczne, nie znoszą najlepiej pielęgnacji z użyciem pary wodnej. Jeszcze inne zasady obowiązują podczas doczyszczania ścian ceglanych. Niewłaściwe dobranie metod mycia do konkretnej powierzchni często skutkuje jej zniszczeniem, popękaniem lub koniecznością ponownego pomalowania.

Czyszczenie elewacji nie jest więc sprawą prostą i jego nieprawidłowe przeprowadzenie może przynieść więcej szkody niż pożytku. Trzeba dopasować metody do rodzaju mytej powierzchni oraz zabrudzeń do usunięcia. Skorzystanie z usług profesjonalnej firmy sprzątającej okazuje się niezwykle pomocne i chroni przed uszkodzeniem ścian, a tym samym dodatkowymi kosztami. Fachowcy z doświadczeniem dysponują specjalistycznym sprzętem, który pozwoli na efektywne wyczyszczenie nawet największych budynków.

Atom Serwis – firma sprzątająca Poznań. Sprzątanie biur i obiektów, mycie elewacji, czyszczenie kostki brukowej i wiele innych usług sprzątających.

ATOM-SERWIS Sp z o.o.
NIP: 7781396188
REGON: 634257076

SIEDZIBA
ul. Unii Lubelskiej 1
61-249 Poznań

FILIA
ul. Jackowskiego 52
64-100 Leszno

Kontakt
508 042 042

Manager Działu Sprzedaży
61/871-14-17

Dział Marketingu
61/871-14-24